Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Koalice na Brně střed odpustila podnikatelům 1,5 mil korun

17. 12. 2009 15:14:04
Hlasy ODS a části zastupitelů ČSSD byl ve středu 16.12.2009 v zastupitelstvu MČ Brno střed prohlasován návrh na odpuštění poplatků za restaurační zahrádky v centru Brna v celkové výši 1,3 mil korun. Přitom jen o chvilku dříve v jednom z předcházejících bodů neprošel zastupitelstvem návrh na odpuštění poplatků za dvě vyhrazená parkovací místa pro sanitky Nemocnice milosrdných bratří ve výši 64 tisíc korun nebo naopak schválena byla žádost o dotaci 5 miliónů na město Brno na rekonstrukci kluziště u ZŠ na Úvoze.

Zatímco městská nemocnice tak zaplatí na poplatcích 64 tisíc korun, někteří z podnikatelů za poplatky ušetří více než 100 tisíc korun. Nejvyšší částku Brno střed odpustilo firmě ROVINJ, spol. s.r.o., celkem 176 tisíc korun. Přitom celková schválená a odpuštěná částka 1,3 mil zastupitelstvem není celou odpuštěnou částkou, protože již 2.12.2009 odhlasovala Rada Brna střed odpuštění i dalších poplatků za restaurační zahrádky (do výše 20 tisíc korun stačí schválení v Radě MČ) ve výši 234 tisíc korun. Celková odpuštěná částka za provozování restauračních zahrádek v centru města tak činí více než 1,5 mil. korun.

Přitom všechny tyto žádosti o prominutí poplatků projednal finanční výbor zastupitelstva, který jednohlasně jejich odpuštění nedoporučil!!! Při napjatém městském rozpočtu městská část na jedné straně velkoryse odpouští peníze podnikatelům a na straně druhé natahuje ruku k městu Brnu, aby jí přispělo na opravu hokejové haly.

Údajným důvodem odpuštění poplatků jsou žádosti podnikatelů, kteří tvrdí, že v době krize se jim snížily příjmy za provoz zahrádek a jejich provozování se jim nevyplatí. Přitom na jejich žádost byla již dne 25.7.2009 na návrh starosty Šťástky schválena novela vyhlášky o místních poplatcích, která vedla k tomu, že poplatky na MČ Brno střed – v nejlukrativnější části Brna jsou v tuto chvíli (od 25.7.2009) jedny z nejnižších v celém Brně.

Těžko říci, co vedlo naši koalici v čele se starostou k tak bezprecedentnímu kroku. Se snížením příjmů můžou v této době argumentovat všichni podnikatelé, kteří platí poplatky za zahrádky, reklamní plochy, parkování nebo za pronájem nebytových prostor k podnikání. Jak vysvětlíte lidem, kteří mají problém se splácením nájemného, kvůli ztrátě práce, nemoci, nebo jiným objektivním důvodům, že oni jsou povinni všechny své dluhy vyrovnat a jiní ne? Jak zdůvodní koalice příliv dalších žádostí a jak se k nim postaví?

Důvodová zpráva k tomuto bodu byla nevypovídající a nebyl v ní uveden žádný oficiální důvod. Podkladový materiál s celkovou odpouštěnou částkou dostali zastupitelé tzv. "na stůl". A navíc, pokud byla koalice domluvená, že poplatky za restaurační zahrádky odpustí, je asociální, že stejným metrem neměřila městské nemocnici.

Autor: Jasna Flamiková | čtvrtek 17.12.2009 15:14 | karma článku: 21.68 | přečteno: 1239x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Šárka Razýmová

Ňaderná zbraň

Jsou lékařské obory, kde jsou si pacient a lékař prakticky rovni. Třeba psychiatrie, kde oba ví, že mají pravdu. Mnohem víc je ale těch, v nichž se pacient chytá do poněkud nekomfortních diskriminačních pastí.

21.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 262 | Diskuse

David Vlk

Já chci mír!

Kurňa křeček co sežral papriku za dvacet pět korun. To bude ta asi fialová drahota, nebo jak se tomu říká. Snad půjdu příště taky demonstrovat.

20.3.2023 v 20:05 | Karma článku: 35.92 | Přečteno: 3361 | Diskuse

Josef Ulman

Manipulační techniky proruských dezolátů 3. díl - Praktická ukázka

Tak jsem se dozvěděl, že žádní dezoláti neexistují, případně jsou to prostě lidé s jiným názorem. Nebo že existují, ale je to zcela marginální skupina. Tak jo...pojďme se na ně podívat...

20.3.2023 v 18:00 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 2779 | Diskuse

Václav Kamaryt

Nižší valorizace důchodů – ekonomické důvody

V souvislosti se snížením valorizace důchodů se používá argument. Nižší valorizaci vyžadují ekonomické důvody.

20.3.2023 v 10:30 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 523 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3034
S úsměvem jde všechno líp ... ale kromě toho matka, kamarádka, partnerka, ředitelka nadace, zastupitelka, člověk, který se snaží aktivně ovlivňovat dění kolem sebe. www.stophazardu.cz www.nadace.veronica.cz

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...