Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Hazard musíme omezit, doplácíme na něj všichni

13. 04. 2010 12:33:06
Na dnešní schůzi má Sněmovna ČR projednat novelu zákona o loteriích. Chtělo by se zvolat, konečně, kdyby při jejím projednání v rozpočtovém výboru nebyly schváleny pozměňovací návrhy, které jdou proti hlavnímu cíli této novely – dát obcím kompetence k regulaci hazardu na jejich území.

Přestože centra našich měst i obcí jsou zaplaveny nevkusnými štíty, poblikávajícími cedulemi, svádějícími k výhrám a reklamou na snadné zbohatnutí, přesto, že rozmach hazardu znamená výrazně negativní vliv na život v obcích, města ani obce neměly doposud kompetence k tomu, aby tuto ostudu ze svých center či území vytlačily. Pokud zakázaly výherní automaty, hazard se jim vrátil v podobě loterijních videoterminálů, ze kterých navíc neměly ani příjmy. Byl to stát, kdo jim odmítal svěřit tuto kompetenci, aniž by se sám o regulaci hazardu postaral. Důsledkem této situace je to, že v současné době je u nás největší koncentrace hracích přístrojů na obyvatele ve světě.

Přitom patologické hráčství – gambling – je právě tak nebezpečnou i častou závislostí jako třeba alkoholismus či narkomanie. Podobné jsou i jeho negativní důsledky pro závislého člověka a jeho okolí: krachy v podnikání, ztráta bydlení, bezdomovectví, rozpady manželství a rodin. U pokročilých forem patologického hráčství je častá trestná činnost, zpronevěry, krádeže, podvody, zneužívání sociálních dávek, neplacení výživného, později se připojuje násilná trestná majetková činnost či homosexuální prostituce.

Nepřekvapuje tedy, že ve všech evropských a většině vyspělých zemích jsou hazardní hry regulovány. O to více zaráží naprosto nedostatečná kvalita této regulace u nás. Například na jeden „výherní“ přístroj u nás připadá 170 obyvatel, zatímco v SRN 500 obyvatel a ve Francii 18 000 obyvatel. Prosázená částka na jednoho obyvatele naší republiky stále roste, za rok 2007 už byla 12 200 Kč (tj. 5% průměrné hrubé mzdy).

Čím dál více přibývá organizací i lidí, kteří upozorňují, že se nedostatečně kontroluje dodržování zákona a že v hernách často hrají mladiství, že hazard je po alkoholu dalším častým spouštěčem domácího násilí, zvyšuje se kriminalita (dle zahraničních výzkumů 40 – 60% majetkové kriminality souvisí právě s hazardem). Častý je argument lidí, že se jich to netýká. Opak je pravdou. Dle různých údajů jeden patologický hráč způsobí problémy nebo utrpení 12 – 15 lidem ve svém nejbližším okolí včetně rodiny a zaměstnavatele.

Přestože si lidé myslí, že stát na hazardu vydělává, tvrdím, že to není pravda. Na hazardu u nás vydělávají jeho provozovatelé, popřípadě politici, kteří se hazardní lobby nechávají zkorumpovat. Snahy o novelu loterijního zákona mají dlouhou historii a není náhoda, že se hazard doposud zkrotit nepodařilo. Je třeba udělat všechno proto, aby to tentokrát vyšlo. Nejenže pPodpoříme novelu, která obcím dá potřebné kompetence, ale budeme zároveň pokračovat v našich snahách o přijetí nového zákona, který bude problémy hazardu řešit komplexně.

Autor: Jasna Flamiková | úterý 13.4.2010 12:33 | karma článku: 37.53 | přečteno: 4522x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Hauserová

Jak to chodí v tyrkysových firmách

Občas jsem slyšela někoho mluvit o tyrkysových firmách, ale měla jsem jen mlhavou představu, oč běží. Konečně jsem objevila knihu, která to důkladně objasňuje - Budoucnost organizací od Frederica Lalouxe.

20.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 7.05 | Přečteno: 463 | Diskuse

David Kunc

co nového přinesl v ekonomice 12. týden

Proč padla SVB? Mají státy dost peněz na záchranu všech bank? Zvedla by ČNB sazby? Za jakých podmínek?

20.3.2023 v 0:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Tomáš Kučera

Proč valorizace důchodů nepomůže.

Dnes se podíváme na to, proč valorizace důchodů ve skutečnosti nikomu nepomůže. Vysvětlíme, jak fungují peníze a důchodový systém.

19.3.2023 v 12:57 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 482 | Diskuse

Jaromír Tichý

Chystáte /se/ na výběrové řízení? - 1

Rozběhl nedávno jeden školitel a kouč na Linked In debatu o personalistech a výběru lidí na klíčové posty firem. Způsobila to stížnost “ajťáka”, kterého oslovil manažer známé IT firmy napřímo a posléze ho předhodil domácímu HR...

16.3.2023 v 22:20 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 378 | Diskuse

Petr Macek

ChatGPT: Aneb Jak Nám Roboti Vezmou Práci

S rozvojem technologií lidé se obávaj, že roboti a AI systémy převezmou naše pracovní místa, která jsou v současné době vykonávána lidmi, což zanechá velké množství lidí bez práce. Nicméně, jiní tvrdí, že tyto obavy jsou přehnané.

16.3.2023 v 12:09 | Karma článku: 7.50 | Přečteno: 215 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3034
S úsměvem jde všechno líp ... ale kromě toho matka, kamarádka, partnerka, ředitelka nadace, zastupitelka, člověk, který se snaží aktivně ovlivňovat dění kolem sebe. www.stophazardu.cz www.nadace.veronica.cz

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...