Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Jak vést veřejnou diskusi o hazardu bez diskutujících

2. 06. 2008 14:55:35
Většina center našich měst je zaplavena nevkusnými štíty, poblikávajícími cedulemi, svádějícími k výhrám a reklamou na snadné zbohatnutí. Města, která by ráda herny odstranila alespoň z center měst nemůžou, protože jim k tomu stát nedal potřebnou kompetenci. Můžou sice osvíceně omezit nebo zakázat provoz výherních a hracích automatů (čímž přijdou o peníze), ale jak už to zároveň mnoho z nich zažilo, na místa vyklizená výherními automaty se vzápětí nastěhují mnohem nebezpečnější loterijní videoterminály, ze kterých města navíc nemají ani korunu.
v centru Brna ..
v centru Brna ..Jaroslav Odstreilík
Je smutným faktem, že ve všech evropských a většině vyspělých zemích jsou hazardní hry regulovány mnohem více než u nás. Například na jeden „výherní“ přístroj u nás připadá 170 obyvatel, zatímco v SRN 500 obyvatel a ve Francii 18 000 obyvatel. Prosázená částka na jednoho obyvatele naší republiky stále roste, za loňský rok už byla 12 200 Kč (tj. 5% průměrné hrubé mzdy). Častý je argument lidí, že se jich to netýká. Opak je pravdou. Dle různých údajů jeden patologický hráč způsobí problémy nebo utrpení 12 – 15 lidem ve svém okolí.

Přibývá organizací i lidí, kteří upozorňují, že se nedostatečně kontroluje dodržování zákona a že v hernách často hrají mladiství (podle průzkumu v roce 1995 63,4% mladistvých si již hru na automatech vyzkoušelo – s dnešním rozmachem hazardního trhu by to bylo mnohem více), že hazard je po alkoholu dalším častým spouštěčem domácího násilí, zvyšuje se kriminalita (dle zahraničních výzkumů 40 – 60% majetkové kriminality souvisí právě s hazardem). V tisku čteme stále častěji o tomto problému, města se spojila ve Sdružení měst proti hazardu, aby získala větší sílu ke změně zákona ... pořád to nestačí?!?

Na závislosti se dobře vydělává

V posledních letech byly několikrát z různých úrovní učiněny pokusy novelizovat zákon o hazardu (tedy zákon o loteriích). Tyto pokusy skončily všechny neúspěchem. Proč? Na straně provozovatelů hazardu je příliš mnoho peněz, které jsou pro některé velmi dobrými argumenty. Někteří odpovědní úředníci a politici se tváří, že něco řeší, jiní říkají, že žádný problém nemáme. Spekulovat o osobních vazbách a ovlivňování na základě výše zmíněných argumentů nebudu, přestože je to nasnadě.

Typickým příkladem toho, jak k tomuto problému přistupují odpovědní je postup ministerstva financí (MF). To v loňském roce pracovalo na změně zákona, který měl být ke konci roku schválen vládou. Nebyl. Prý nebyl ještě schválen věcný záměr zákona, což je před samotnou změnou zákona potřeba. To ministerstvo dříve nevědělo? Na začátku tohoto roku tedy ministerstvo udělalo výběrové řízení na firmu, která má být dle zadání facilitátorem veřejné diskuse k věcnému záměru nového zákona, a které vyhrála firma Ernst & Young.

Dobře utajená „veřejná diskuse“
Na internetových stránkách, které k tomu firma zřídila, čteme:

Záměrem Ernst & Young je vést řízenou a strukturovanou diskusi k problematice her a loterií, do které chce zapojit jak širokou, tak především odbornou veřejnost. Pro tyto účely jsou od 1. května 2008 zpřístupněny webové stránky www.hernizakon.cz, které budou hlavním nástrojem časově omezené diskuse (květen - červenec). Prostřednictvím uvedených stránek bude mít každý možnost vyjádřit se k uvedené problematice, stejně jako k průběžně vypracovávaným výstupům. „

Upozorňuji, že přestože se o tuto problematiku vážně zajímám, o provozu webových stránek jsem se dozvěděla víceméně náhodou, protože je firma Ernst & Young nikde neinzeruje, což je přinejmenším zvláštní. Zajímavé je rovněž to, že ačkoliv firma byla vybrána již nedlouho po začátku roku, stránky byly spuštěny až začátkem května, světe div se, v předprázdninovém období. Navíc, až po pečlivém zkoumání stránek a dokumentů zjistíte, že celá diskuse končí již v půlce července, protože poté musí zpracovat výsledky diskuse pro ministerstvo financí.

Cituji dále:
“Mají-li být výsledkem diskuse řešení, která budou odrážet skutečný stav problematiky her a loterií, a která budou pro MF vhodným podkladem pro rozhodnutí o konečné podobě nového herního zákona, pak tato řešení musí vzejít především z odborně vedené debaty vážných zájemců. Předpokládáme, že skupina subjektů, které mají vážný zájem se diskuse zúčastnit a tak přímo ovlivnit novou podobu zákona, bude tvořena především ze současných provozovatelů her a loterií, zástupců dalších zájmových sdružení, jejichž předmětem je související problematika (např. spotřebitelské soutěže), zákonodárce (MF, legislativní rada vlády), odborníků na léčbu závislostí, právníků, neziskových společností, zástupců měst a obcí a dalších osob, které mají vážný zájem přispět k odborné a věcné debatě. „

Skutečnost? Mezi pouze meilem! oslovenými vážnými zájemci velkou část tvoří právě provozovatelé hazardu. Už toto vzbuzuje údiv, proč by se měli provozovatelů hazardu vyjadřovat k tomu, jak je chce stát regulovat?!? Z neziskových organizací bylo osloveno pouze Fórum dárců, které zastřešuje nadační subjekty a další dárce, oslovena nebyla žádná organizace, věnující se bezdomovcům, závislostem, ohrožené mládeži. Z odborníků byl osloven pouze pan Primář MUDr. Nešpor (který na můj dotaz uvedl, že se této diskuse za účasti provozovatelů hazardu neúčastní). Osloveno nebylo ani Sdružení měst proti hazardu, přestože kdo jiný by už měl mít větší mandát být do této diskuse osloven, než města, která se musí s následky hazardu denně vyrovnávat a která mají zájem s tím něco dělat.

Firma Ernst & Young je obecně známa jako firma renomovaná, proto se nabízí otázka, kde se stala chyba. Bylo špatné zadání a nedostatečná kontrola ze strany ministerstva financí? Nebo zakázku dostal ve firmě přidělen někdo, kdo má jiné zájmy, ať již v jakémkoliv významu? Bylo by dobře, aby se k tomu odpovědní vyjádřili. Protože rozmach hazardu je v naší republice vážným problémem a tak je k němu také třeba přistupovat.Autor: Jasna Flamiková | pondělí 2.6.2008 14:55 | karma článku: 13.97 | přečteno: 1469x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Existence vody na další exoplanetě

Na daleké planetě GJ 9827d našli vědci vodu. Může se jednat dokonce i o tajemný vodní svět, zcela pokrytý oceánem. Další objevy na sebe jistě nedají dlouho čekat. (délka blogu 5 min.)

25.9.2023 v 8:00 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 131 | Diskuse

Antonín Kratochvíl

Tříprsté humanoidní mumie řešené v parlamentu Mexika, byly lékaři označeny za autentické.

Dvě tříprsté mumie prezentované v parlamentu Mexika, jsou ty samé mumie ze 6 zveřejněných v TV dokumentu Gaia (2017). ČT označuje pětici mumií (Gaia) objevných v roce 2017 novinářem J. Maussanem za pozůstatky dětí, což je nemožné!

24.9.2023 v 11:48 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 210 |

Martin Tuma

Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - Měsíc

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. Dneska to bude o tom, že Země je nám už malá a potřebujeme se stát meziplanetární civilizací.

23.9.2023 v 12:24 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 153 | Diskuse

Dana Tenzler

V roce 2024 budeme pozorovat na nebi výbuch novy

V první polovině příštího roku bude nejspíš vidět na nebi nová hvězda - nova. Nebude to poprvé - bude se jednat o jev, který se opakuje každých 80 roků. (délka blogu 3 min.)

21.9.2023 v 8:00 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 321 | Diskuse

Zdenek Slanina

Exoplaneta K2-18 b oplývající metanem, kysličníkem uhličitým, a (možná) i vodou

Americká NASA 11. září zveřejnila pozorování exoplanety K2-18 b (tedy planety mimo naši sluneční soustavu) s pomocí teleskopu James Webb - spektra vyzařovaná její atmosférou a potvrzující přítomnost metanu či kysličník uhličitého.

21.9.2023 v 5:22 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 302 |
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3038
S úsměvem jde všechno líp ... ale kromě toho matka, kamarádka, partnerka, ředitelka nadace, zastupitelka, člověk, který se snaží aktivně ovlivňovat dění kolem sebe. www.stophazardu.cz www.nadace.veronica.cz

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...