Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Nás se to týká - aneb co nás stojí hazard (kasina, herny, automaty)

5. 06. 2008 11:02:49
„Hazard? Stát na tom vydělává a ti, kteří ty peníze prohrávají jsou v zásadě nějací chudáci, kteří nás vlastně nezajímají. A když už jsou tak blbý, že tam ty svoje peníze hážou ... tak je to vlastně jejich problém.“
centrum Brna
centrum BrnaJaroslav Ostrcilik

Tato tvrzení v sobě skrývají několik omylů. Prvním je ten, že tento problém se týká pouze lidí z nejchudších vrstev nebo okraji společnosti. Naopak, dá se říci, že hazard si nevybírá a že lidé, kteří mu propadají, pochází z různých vrstev společnosti bez ohledu na vzdělání a sociální postavení.

Druhým omylem je, že stát na hazardu vydělává. Pokud někdo na hazardu (lidském neštěstí a praní peněz) vydělává, tak jsou to především provozovatelé hazardu, vlastníci automatů, terminálů a podobných přístrojů. Potom také politici, kteří jsou nějak s hazardem provázáni. Mediálně je známo propojení bývalého ministra financí Tlustého s firmami holdingu Synot - sázkovým impériem rodiny Valentů (právě ministerstvo financí má problematiku hazardu a loterií ve své kompetenci). Dalším politikem, který je s hazardem u nás provázán je lidovecký poslanec Ladislav Šustr, který zasedá v dozorčí radě Sazky a za tuto firmu také při schvalování zákonů či norem s nimi souvisejících vydatně kope. Dá se ostatně čekat, že většina těch, kteří hazard podporují, jsou zároveň příjemci přesvědčivých finančních argumentů.

Pokud probereme jednotlivé negativní důsledky hazardu, zjistíme, že s vysokou pravděpodobností stát na řešení následků hazardu vynakládá mnohem víc, než z něj získává. Státy, které si nechaly zpracovat socioekonomickou studii, zjistily, že se jim hazard nevyplatí a začaly jej omezovat. Česká republika přes fakt, že v současné době má nejvíce heren na hlavu na světě tuto studii zřejmě nepovažuje za důležitou.

Pokusím se shrnout okruhy výdajů, které s hazardem stát i obce mají. Upozorňuji, že těžko lze například vypočítat, kolik stojí daňového poplatníka gambler soudce, gambler policista (známé jsou desítky případů), gambler, který dříve vlastnil prosperující firmu nebo dospívající patologický hráč, který kvůli hazardní hře nedostudoval. Americký ekonom Earl Grinols z university v Illinois spočítal, že sociální náklady gamblerství (zvýšená kriminalita, nezaměstnanost, osobní „bankroty“ atd.) stojí americkou ekonomiku ročně 54 miliard dolarů.

Kriminalita - mezi negativní důsledky hazardu patří majetková trestná činnost, dle údajů ze zahraničí 40 – 60% majetkové trestné činnosti - zpronevěry, krádeže, nesplácení půjček, podvody) souvisí právě s hazardem. U poloviny trestné činnosti je spouštěcím mechanismem tíseň spojená s problémy hráčů. Připočítat je třeba i řešení případů násilné trestné činnosti, které souvisí s chorobnou potřebou získat peníze na hraní. Kontroly heren, které by policie měla provádět. Praní špinavých peněz v hernách (policisté odhadují, že polovina prosázených peněz pochází z trestné činnosti). Přesnou hodnotu nelze z důvodu neexistence oficiálních statistik uvést. Perlička na závěr, policie a tajné služby upozorňují na jedno zásadní bezpečnostní riziko. Ruští poslanci na sklonku minulého roku rozhodli, že tamní kasina a herny se z měst odstěhují do čtyř zvláštních zón. Třeba do Kaliningradské oblasti nebo na Dálný východ. „Už jsme zaregistrovali zájem některých tamních firem o vstup na náš trh,“ tvrdí představitelé tuzemských tajných služeb. „Může jim v tom zabránit asi jen změna zákona,“ dodávají.

Řešení sociálních dopadů – mezi největší náklady veřejných rozpočtů patří výdaje na potlačování průvodních negativních sociálních jevů, z nichž některé lze vyčíslit velmi těžko. Například sociální strádání rodin, rozvody, neplacení výživného, trpí výchova dětí po stránce citové i materiální, problémy vyplývající z hraní osob mladších 18 let (pro dospívající jsou hazardní hry zvláště nebezpečné, závislost u nich vzniká mnohem rychleji a je zde vyšší riziko zneužívání drog, případně nedostatečného rozvoje některých sociálních dovedností), homosexuální prostituce u dospívajících chlapců, ztráta bydlení a následně bezdomovectví, velká část sociálních dávek určených nejchudším příjmovým skupinám končí v automatech, ale i nájemné (například MČ Brno střed má téměř 150 miliónů dluhů na nájemném, dá se předpokládat, že většina skončila právě v blikajících krabičkách). Z různých zdrojů vyplývá, že jeden patologický hráč způsobí problémy a utrpení v průměru 10 - 15 dalším lidem ve svém okolí. Mezi tyto osoby se započítávají vedle rodinných příslušníků také věřitelé a zaměstnavatelé, kterým jsou způsobovány veliké ekonomické ztráty, ať již snížením pracovní výkonnosti, později absencemi a majetkovými poškozeními.

Zdravotní výdaje – nejsnáze doložitelné jsou výdaje na léčení patologických hráčů (diagnóza F63.0), deprese, problémy způsobené alkoholem a drogami, nemoci způsobené stresem trápí nejen hráče, ale i jejich příbuzné,sebevraždy (cca 600 ročně). Počet hospitalizovaných osob s diagnózou patologické hráčství v roce 2005 dosáhl 576 pacientů a průměrná ošetřovací doba u této diagnózy činila 47,2 dne. Většina ze zhruba 100 tis. patologicky závislých hráčů u nás se ale stejně neléčí. Mírný nárůst pacientů je limitován kapacitou zdravotnických zařízení.

Přímé finanční dopady – obcházení a krácení povinných odvodů, korupce při legislativním i povolovacím procesu, daňové úniky státu, korupce při rozdělování výtěžku z hraní na veřejně prospěšné účely a sport.

Pokud chceme odhadnout počet lidí, kteří mají problém s hazardním hraním, musíme vycházet z rozšířenosti hazardních her, protože ty korelují s počty problémově hazardně hrajících osob i s počty patologických hráčů. Je velmi pravděpodobné, že výskyt patologického hráčství v české populaci bude v celosvětovém měřítku nadprůměrný s ohledem na nadprůměrnou dostupnost hazardních her. Ze srovnání % patologických hráčů ve státech, kde hazard regulují, lze odhadnout, že výskyt patologického hráčství nebude v České republice patrně nižší než 0,5 až 1 % populace. Celkově může jít až o 100 000 osob a mnohonásobně vyšší počet těch, kdo hrají problémově nebo kdo trpí hazardními hrami druhotně (rodiče, manželky a děti patologických hráčů, zaměstnavatelé, věřitelé atd.). Odhadem může tedy jít až o l – 1,5 mil. obyvatel ČR.

Závěr? Vyspělé, ale i další země dobře vědí, proč hazard regulují a nechávají pod svou kontrolou. K provozu hazardních her nemůže být přistupováno jak k běžné podnikatelské činnosti a musí být upraveno zvláštními právními předpisy, jak je to ostatně běžné i ve světě. Včera bylo pozdě.

Jako podklad byla použita Studie o stavu hazardních her v České republice, která je celá k dispozici na www.stophazardu.cz a články http://www.osnoviny.cz/hazard-v-cr-ovlivnuje-politiku, http://www.cs-magazin.com/2007-03/view.php?article=articles/cs0703103.htm

Autor: Jasna Flamiková | čtvrtek 5.6.2008 11:02 | karma článku: 25.41 | přečteno: 3514x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Existence vody na další exoplanetě

Na daleké planetě GJ 9827d našli vědci vodu. Může se jednat dokonce i o tajemný vodní svět, zcela pokrytý oceánem. Další objevy na sebe jistě nedají dlouho čekat. (délka blogu 5 min.)

25.9.2023 v 8:00 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 131 | Diskuse

Antonín Kratochvíl

Tříprsté humanoidní mumie řešené v parlamentu Mexika, byly lékaři označeny za autentické.

Dvě tříprsté mumie prezentované v parlamentu Mexika, jsou ty samé mumie ze 6 zveřejněných v TV dokumentu Gaia (2017). ČT označuje pětici mumií (Gaia) objevných v roce 2017 novinářem J. Maussanem za pozůstatky dětí, což je nemožné!

24.9.2023 v 11:48 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 211 |

Martin Tuma

Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - Měsíc

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. Dneska to bude o tom, že Země je nám už malá a potřebujeme se stát meziplanetární civilizací.

23.9.2023 v 12:24 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 153 | Diskuse

Dana Tenzler

V roce 2024 budeme pozorovat na nebi výbuch novy

V první polovině příštího roku bude nejspíš vidět na nebi nová hvězda - nova. Nebude to poprvé - bude se jednat o jev, který se opakuje každých 80 roků. (délka blogu 3 min.)

21.9.2023 v 8:00 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 322 | Diskuse

Zdenek Slanina

Exoplaneta K2-18 b oplývající metanem, kysličníkem uhličitým, a (možná) i vodou

Americká NASA 11. září zveřejnila pozorování exoplanety K2-18 b (tedy planety mimo naši sluneční soustavu) s pomocí teleskopu James Webb - spektra vyzařovaná její atmosférou a potvrzující přítomnost metanu či kysličník uhličitého.

21.9.2023 v 5:22 | Karma článku: 32.80 | Přečteno: 302 |
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3038
S úsměvem jde všechno líp ... ale kromě toho matka, kamarádka, partnerka, ředitelka nadace, zastupitelka, člověk, který se snaží aktivně ovlivňovat dění kolem sebe. www.stophazardu.cz www.nadace.veronica.cz

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...