Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Podřízneme ti děti, jestli nezaplatíš

10. 06. 2008 9:38:48
i tohle uslyšela Mirka jednou v telefonu, který zazvonil u nich doma.
centrum Brna
centrum BrnaJaroslav Ostrcilik

Když sedí proti mně, nikoho by nenapadlo, co má za sebou. Hezká, hodná a pracovitá ženská, v nemocnici jí dokonce říkají sestřička Sluníčko. Říká: „Snažím se to v práci nepřenášet na druhé“ a vy přitom vnímáte její nervozitu. Myslíte si, mě se to nemůže stát. Omyl. I vás může z bezprostřední blízkosti zasáhnout nemoc zvaná gamblerství.

Abyste rozuměli, hazardu nepropadla Mirka, ale její manžel. „Začalo to vlastně celkem nenápadně,“ vzpomíná. Brala si normálního mužskýho, který se jen občas rád napil nebo vyrazil s chlapy na pivo. Tak, jak to ostatně většina z nich občas dělá. Pravda, už od začátku jí dával málo peněz na domácnost. Na mateřské jí dítě hlídala kamarádka. Aby vydělala něco navíc, šetřila každou korunu. Chlap zatím seděl stále častěji v hospodě, až jednou usedl k blikající bedýnce.

Mirka vypráví: „Ze začátku jen občas prohrál, znal svou míru a věděl, kdy má skončit. Časem se to stupňovalo, prohrával větší a větší částky, až si na hru začal půjčovat. Bylo to hrozné období. On hrál a já jsem měla dva úvazky, abych dcery uživila. Do toho výhružné telefonáty věřitelů.“ Chodila na směny, dřela se, dětem a rodině obětovala vše. Už jednou se chtěla rozvést, ale dcery, které na otci přes to všechno lpěly, to nechtěly. Nerozumí tomu ještě dnes. Pořád věřila, že pochopí, že přestane. Vzchopila se ve chvíli, kdy jim prohrál střechu nad hlavou. Díval se na ni, tupý pohled, jakoby nechápal v čem je problém. Vůbec ho nezajímalo, kde by skončily.

Zase se jí podařilo všechno splatit. Vzchopila se, podala žádost o rozvod. Na základě rozhodnutí soudu mu jako první splátku majetkového vypořádání z celkového půl milionu vyplatila v dubnu dvě stě tisíc korun. Za byt, který už jednou splatila. Z peněz, které ona šetřila šest let on po dvou měsících nemá ani korunu.

„Tak teď ale začneš nový život, ne?“ ptám se. Muž se odstěhuje, dcery za chvíli odejdou. Zájem o ni prý projevuje jeden vdovec. Dívá se na mě. „Kdyby přišel za pár let .. prý je to hodný člověk .. ale já teď nemůžu, nebere mě to za srdíčko, příliš jsem na tu mužskou část lidstva zanevřela. Snad časem .. „

Odchází zapálit si cigaretu. A já přemýšlím, kde v nás koření pud ženy, která ochraňuje a opatruje rodinný krb do sebezničení ..

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jasna Flamiková | úterý 10.6.2008 9:38 | karma článku: 31.71 | přečteno: 7165x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Václav Kunft

Pokora a asertivita.

Je pokora slučitelná s asertivitou? Určitě ano. Navíc jedno bez druhého nemůže být opravdové. Morální vzory jako Sokrates, Ježíš nebo Gándhí měli obé ve velké míře.

10.6.2023 v 9:16 | Karma článku: 6.71 | Přečteno: 87 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XLII. (o slepcích, sviních a demokracii)

Jak vedeni slepcem jdem někam, kam nechcem, a mně ftáci depresáci zahnízďujou v lebce. (carmen limericum)

10.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 20.00 | Přečteno: 229 | Diskuse

Jan Pražák

Slepec

„Stalo se ti něco, Maruško?“ Zeptal jsem se své blonďaté kamarádky, jakmile se usadila do křesílka v naší oblíbené cukrárně. Přišla chvilku po mně a už, když se blížila ke stolku, měla vážný výraz ve tváři a trochu mhouřila oči.

10.6.2023 v 7:07 | Karma článku: 20.29 | Přečteno: 311 | Diskuse

Ivana Kotoučková

"Ty, taková nádherná baba a sama?"

...a následně slyším dodatky a otázky "To přece logicky nejde dohromady! To jsi fakt tak náročná, anebo proč jsi sama?"

10.6.2023 v 6:00 | Karma článku: 17.88 | Přečteno: 672 | Diskuse

Marek Trizuljak

Byl či nebyl Jára da Cimrman v Kuala Lumpuru?

Nejkrásnější metoda tvorby dezolátních informací. On totiž Járův přítel z dětství, Miloun Ask a jeho parta hvězdně zlinkovaných kumpánů potvrzují s asi tříprocentní jistotou, že v nočním Lumpuru... (ostatní v článku)

9.6.2023 v 20:27 | Karma článku: 9.73 | Přečteno: 182 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3034
S úsměvem jde všechno líp ... ale kromě toho matka, kamarádka, partnerka, ředitelka nadace, zastupitelka, člověk, který se snaží aktivně ovlivňovat dění kolem sebe. www.stophazardu.cz www.nadace.veronica.cz

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...