Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Podřízneme ti děti, jestli nezaplatíš

10. 06. 2008 9:38:48
i tohle uslyšela Mirka jednou v telefonu, který zazvonil u nich doma.
centrum Brna
centrum BrnaJaroslav Ostrcilik

Když sedí proti mně, nikoho by nenapadlo, co má za sebou. Hezká, hodná a pracovitá ženská, v nemocnici jí dokonce říkají sestřička Sluníčko. Říká: „Snažím se to v práci nepřenášet na druhé“ a vy přitom vnímáte její nervozitu. Myslíte si, mě se to nemůže stát. Omyl. I vás může z bezprostřední blízkosti zasáhnout nemoc zvaná gamblerství.

Abyste rozuměli, hazardu nepropadla Mirka, ale její manžel. „Začalo to vlastně celkem nenápadně,“ vzpomíná. Brala si normálního mužskýho, který se jen občas rád napil nebo vyrazil s chlapy na pivo. Tak, jak to ostatně většina z nich občas dělá. Pravda, už od začátku jí dával málo peněz na domácnost. Na mateřské jí dítě hlídala kamarádka. Aby vydělala něco navíc, šetřila každou korunu. Chlap zatím seděl stále častěji v hospodě, až jednou usedl k blikající bedýnce.

Mirka vypráví: „Ze začátku jen občas prohrál, znal svou míru a věděl, kdy má skončit. Časem se to stupňovalo, prohrával větší a větší částky, až si na hru začal půjčovat. Bylo to hrozné období. On hrál a já jsem měla dva úvazky, abych dcery uživila. Do toho výhružné telefonáty věřitelů.“ Chodila na směny, dřela se, dětem a rodině obětovala vše. Už jednou se chtěla rozvést, ale dcery, které na otci přes to všechno lpěly, to nechtěly. Nerozumí tomu ještě dnes. Pořád věřila, že pochopí, že přestane. Vzchopila se ve chvíli, kdy jim prohrál střechu nad hlavou. Díval se na ni, tupý pohled, jakoby nechápal v čem je problém. Vůbec ho nezajímalo, kde by skončily.

Zase se jí podařilo všechno splatit. Vzchopila se, podala žádost o rozvod. Na základě rozhodnutí soudu mu jako první splátku majetkového vypořádání z celkového půl milionu vyplatila v dubnu dvě stě tisíc korun. Za byt, který už jednou splatila. Z peněz, které ona šetřila šest let on po dvou měsících nemá ani korunu.

„Tak teď ale začneš nový život, ne?“ ptám se. Muž se odstěhuje, dcery za chvíli odejdou. Zájem o ni prý projevuje jeden vdovec. Dívá se na mě. „Kdyby přišel za pár let .. prý je to hodný člověk .. ale já teď nemůžu, nebere mě to za srdíčko, příliš jsem na tu mužskou část lidstva zanevřela. Snad časem .. „

Odchází zapálit si cigaretu. A já přemýšlím, kde v nás koření pud ženy, která ochraňuje a opatruje rodinný krb do sebezničení ..

Autor: Jasna Flamiková | úterý 10.6.2008 9:38 | karma článku: 31.71 | přečteno: 7165x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Flaška

Šifrovaný telefon je zakázán?

Já tomu nerozumím. To nemohu udělat opatření proti tomu, aby mě někdo odposlouchával? Je tu nějaký zákon, který to zakazuje? Telefonní komunikace je snad soukromá, nebo už to do budoucna podle SPD nemá platit?

25.9.2023 v 21:15 | Karma článku: 15.40 | Přečteno: 309 | Diskuse

Tadeáš Firla

"Jenom svině sedí dnes v kině"

Tento slogan jsem si vypůjčil od vysoce postaveného člena vládnoucí strany v Polsku, který takto reagoval na film polské scénáristky Agnieszki Holland "Zelená hranice. V kině jsem se cítil velmi dobře a doporučuji shlédnout film.

25.9.2023 v 20:44 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 256 | Diskuse

Karel Trčálek

Jiří Kobza, znalec radioaktivity, nadějný kádr KSČ

Jiří Kobza, jsa členem KSČ, přísahal rovněž, stejně jako rozvědčík na Hradě, věrnost Kremlu. Jenže na rozdíl prezidentské gumy Jiří Kobza svoji přísahu nikdy neporušil

25.9.2023 v 18:04 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Pražák

Každej den minimálně jeden exkrement!

Věta byla vyřčena s krajní nelibostí a slovo exkrement bylo nahrazeno daleko jadrnějším synonymem. V jádru šlo o neustále se opakující spor nesmiřitelných skupin pejskařů a nepejskařů.

25.9.2023 v 14:34 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Jan Ziegler

Jirka Kobza, znalec radioaktivity, nadějný to kádr SPD

Ono se řekne vyměnit Fialovu vládu, ale kým? Naštěstí se objevují první kandidáti. Jedním z nich je určitě stoupenec chemtrails a měřič radioaktivity Jiří Kobza, který ví, že Američané na Měsíci nikdy nebyli.

25.9.2023 v 10:53 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 588 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3038
S úsměvem jde všechno líp ... ale kromě toho matka, kamarádka, partnerka, ředitelka nadace, zastupitelka, člověk, který se snaží aktivně ovlivňovat dění kolem sebe. www.stophazardu.cz www.nadace.veronica.cz

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...