Na návrh faráře Českobratrské církve evangelické Miloše Rejchrta bylo na 32. zasedání synodu dne 17. 5. 2008 velkou většinou hlasů (nikdo nebyl proti) odhlasováno usnesení, kterým Synod schvaluje synodní radě odmítnutí finančního příspěvku od nadačního fondu „Naděje třetího tisíciletí“ a ukládá jí, aby ani nadále nepřijímala dary, jejichž zdrojem jsou povinné odvody provozovatelů výherních hracích přístrojů a jiných hazardních her.
Svůj návrh Miloš Rejchrt zdůvodnil těmito slovy: „nastavení etických standardů se mi jeví důležitější, než jestli si církev vylepší rozpočet o 1,5 miliónu.“
Smeknout by se člověku chtělo před panem farářem. Na podporu potlačení hazardu se stále hlasitěji ozývají hlasy různých společenských organizací, které upozorňují na jeho masivní a nekontrolovaný rozmach v České republice a na řadu negativních důsledků, kterými zatěžuje čím dál tím víc naši společnost.
Většina politiků vám nicméně odpoví, že peníze z hazardu jsou potřeba, že pomáhají financovat sport a řadu dalších společensky prospěšných aktivit. Se skepsí se přidá řada dalších lidí, to se omezit nepodaří, stát na tom hodně vydělává ... Jsem přesvědčena, že v celkovém součtu stát na provozu hazardu prodělává – ty negativní důsledky někdo musí zaplatit. Nicméně, pojďme tedy porovnávat:
Na jedné straně rizika a negativní dopady hazardních her ...
- Kriminalita (zpočátku krádeže doma). Dle různých údajů u 40 – 60% majetkové trestné činnosti
je spouštěčem právě tíseň spojená s problémy hráčů.
- Rozvoj patologického hráčství, velký problém v rodinách, u zaměstnavatele.
- Homosexuální prostituce u chlapců.
- Deprese, úzkosti (až 600 sebevražd u nás ročně).
- Vyšší riziko sebepoškozování.
- Rodinné problémy, rozvody, osamělost.
- Vyšší riziko násilí ze strany jiných osob.
- Roste riziko problémů s alkoholem i drogami.
- Zanedbávání práce, školy a kvalitních zájmů.
- Zaostávání v sociálních dovednostech.
- Sociální problémy včetně bezdomovectví.
- Zneužívání sociálních dávek, jejichž velká část končí rovněž v automatech.
- Bezpečnostní rizika státu (v Rusku v loňském roce hazard zakázali a řada tamějších provozovatelů
se již nyní stěhuje k nám).
Na straně druhé financování veřejně prospěšných aktivit ...
.. ale především vrcholového sportu, pohodlně použitelných odvodů do rozpočtu obcí, neziskových organizací, zdravotnictví, církve (ale také řada nekontrolovatelných odvodů, které tečou zpátky do kapes provozovatelů hazardu).
Při posledním schvalování novely zákona dopisy organizací, které z hazardu dostávají peníze zaplavily senátory nářky nad tím, že bez těchto peněz nepřežijí a novela spadla pod stůl. Jeden můj známý architekt mi k tomu řekl: „Víte, jestli nedovedou přežít bez peněz z hazardu, nemají právo na existenci.“ V současné době senátem do druhého čtení prošel další pokus o regulaci džungle, která u nás v této oblasti panuje. Věřím, že se tentokrát se senátorům ozvou i lidé a organizace, které mají s negativními důsledků hazardu špatné zkušenosti, nebo si ho pouze z etických důvodů nepřejí.
Podívejte se jim do očí
Peníze jsou vždy potřeba, která organizace si dovolí říci, že je nepotřebuje? Ale podívejte se do očí manželkám, dětem a rodinám gamblerů a řekněte jim, my ty vaše peníze potřebujeme. Máte k tomu vůbec odvahu?
Související články:
http://flamikova.blog.idnes.cz/c/38628/Podrizneme-ti-deti-jestli-nezaplatis.html
http://flamikova.blog.idnes.cz/c/38048/Nas-se-to-tyka-aneb-co-nas-stoji-hazard-kasina-herny-automaty.html http://flamikova.blog.idnes.cz/c/37679/Jak-vest-verejnou-diskusi-o-hazardu-bez-diskutujicich.html
Související stránky:
www.stophazardu.cz
http://www.gambling.wbs.cz
www.gamblingstop.czweb.org